Mungo klíčky nebo mungo výhonky jsou nedílnou součástí vietnamské kuchyně a celkově asijiské kuchyni. Jsou výborné, křupavé a neodolatelné v salátech a závitcích. Hodí se ale i do polévek a pomazánek nebo na pánev. Naklíčit si je doma je přitom tak jednoduché a můžete si zajistít nepřetržitý přísun nutričně bohatých klíčku po celý rok. A to vůbec nejhlavnější, vyjde mnohem levněji než koupené mungo klíčky. Naklíčeno je již za 5-7 dní a máte jistotu v kvalitě i čerstvosti klíčků.
Vybírejte si na klíčení mungo fazole v BIO kvalitě, které klíčí mnohem lépe a víte že nejsou nijak ošetřené. I tak jsou velmi výhodné, 500g výjde na cca 60 Kč.
Mungo fazole jsou bohaté na vitamín A, B, C a E, dále také na vápník, hořčík, železo, bílkovinu a vlákninu.
Postup klíčení mungo fazolí
- Namočíme mungo fazole ve studené vodě na alespoň 8 hodin, ideálně přes noc, aby se aktivovaly a nabobtnaly. Množství fazolí odvodíme od velikosti nádoby, kterou použijeme (viz bod 2). Budeme potřebovat pouze tolik, aby pokrylo dno jednou vrstvou. (Pozor, fazole po namočení nabobtnají, takže stačí 1/2 dna)
- Připravíme nádobu, která nepropouští světlo a ani z ní neprotéká. V mém případě na to mám plastovou přepravku. A dále pak sítko, co bude propouštět vodu, a které se vejde do předchozí nádoby.
- Sítko podložíme 4 vrstvami kuchyňského papíru, poté tam rozprostřeme mungo fazole v jedné vrstvě, tak aby neležely na sobě.
- Na vrch této vrstvy mungo fazolí dáme ještě jednu vrstvu kuchyňského papíru. Zalijeme studenou vodou, aby se papír přilepil na fazole.
- Je dobré ještě si pripravit něco jako těžítko, které položíme na fazole. Tak docílíme, že fazole neporostou rychle do výšky a budou pěkně baculaté.
6. Na konec přikryjeme ubrusem nebo ručníkem z husté látky, který nepropouští světlo.
7. Zalíváme 2-3 denně, nadbytečnou vodu, která proteče sítkem vyléváme. Po zalívání zas důkladně přikryjeme ubrusem, aby měly klíčky co nejkratší kontakt se světlem.
8. Sklízíme za 5-7 dnů, kdy klíčky budou 4-5 cm dlouhé, je možné že už začnou z klíčků růst první lístky. Je dobré klíčky sklízet ještě když jsou mladé a ne až lístky ztmavnou a klíček začne rezavět. Klíčky pomocí nože odřízneme od dna s kapesníkem. Po odkrojení můžeme klíčky skladovat v lednici.
Recepty s mungo klíčky
Salát z mungo klíčků a krevetami (Ginisang Togue)
Filipínský Ginisang Togue salát je tvořen mungo klíčkami, mrkví, sladkou paprikou, tofu a krevetami. Ingredience jsou skloubení všeho, co nám na asijské kuchyni chutná a vytváří zdravý a chutný pokrm. Tento výtečný salát z čerstvých mungo výhonků je…
Recept na mungo klíčky se slaným vejcem
V tomto receptu použijeme k dochucení mungo klíčků trochu neobvyklou ingredienci, a to slané kachní vejce. Vařením se slaným vejcem je velmi jednoduché a pokrmy s ním jsou úžasné, dodává jídlu takovou specifickou chuť slaného krému. Recept je…
Recept na salát z mugo klíčků a čínskou pažitkou (vegan)
Skvělý veganský recept na super rychlý salát pro každou příležitost. Tato kombinance čísnké pažitky a mungo klíčků je oblíbenou klasikou zejména ve Vietnamu a v Číně. Mungo výhonky jsou krásně křupavé doprovázené jemně česnekovou chutí z čínské pažitky….
Korejský salát z mungo klíčků (Sookju Namul)
Sookju namul je korejský salát s fazolovými klíčky také známý jako banchan, je jednou z nejoblíbenějších příloh, které se v Koreji často podává k jídlu na malých mističkách. Salát je svěží, velmi chutný, lehký a zdravý. Je to…
Jednoduchý návod krok za krokem jak si doma naklíčit mungo klíčky
Mungo klíčky nebo mungo výhonky jsou nedílnou součástí vietnamské kuchyně a celkově asijiské kuchyni. Jsou výborné, křupavé a neodolatelné v salátech a závitcích. Hodí se ale i do polévek a pomazánek nebo na pánev. Naklíčit si je doma…
Copyright © 2024 | WordPress šablona od MH Themes