O mně

Tento web jsem začala psát během první vlny koronaviru v ČR, tedy v dubnu 2020. Jako milovník asijského jídla jsem chtěla využít času a vytvořit blog, kde budu sdílet ozkoušené recepty ze všech koutů Asie, zejména pak z čínské, japonské, vietnamské a korejské kuchyně.

Recepty jsou psané, tak aby byly co nejsrozumitelnější a na přípravu jednoduché. Některé jsou upravené a zjednodušené oproti tradičním receptům.

Asijské recepty jsou velmi vhodné pro vegetariány, vegany, paleo a příznivce jiných diet. V asijské kuchyni se najde i ti co připravují bezlepková jídla.

Asijská kuchyně je ohromně pestrá a myslím si, že nápady na nové recepty budou nekonečné. V Asii se vaří z velké plejády surovin, které jsou pro některé Evropany úplnou novinkou. Kategorii Suroviny věnuji představení často používaných asijských surovin a dochucovadel. Ke všem najdete recepty na mém blogu.

Možná si někteří návštěvníci všimli, že recepty na tomto webu jsou často bezmasé a nebo s mořskými plody. To je dané mým jídelníčkem, snažím se stravovat zdravě, omezovat konzumaci klasického masa jako je hovězí (to zejména kvůli ohromnému znečištění, které způsobují), vepřové, kuřecí nebo kachní a pokud tedy už nějaké maso konzumuji, tak dám přednost rybám nebo mořským plodům. Myslím, že tomuto typu diety se říká snad pescetarián. Pro další doplnění bílkovin jím hodně luštěnin, oříšků, semínek, tofu, tempeh a jiné sójové výrobků.

Dobrá zpráva je, že se asijské potraviny postupně dostávají do běžné nabídky některých supermarketů i u nás v ČR, a mnoho dalších surovin je možno zakoupit online na eshopech.

Většina surovin kupuji v pražské vietnamské tržnici Sapa (adresa: V Lužích 735, 142 00 Praha-Libuš). Pokud hledáte něco speciálnějšího nebo kupujete po velkém a nejste zrovna blízko Sapy doporučuji e-shopy zaměřené na prodej asijských potravin. Mohu doporučit tento skvělý e-shop na asijské potraviny Sambalshop.cz.

Doufám, že můj web s recepty pomůže těm, kteří chtějí s asijskými potravinami vařit a hledají autentické chutě Asie. Není to vůbec těžké a někdy jsou recepty dokonce jednodušší a rychlejší než špagety s omáčkou.

Co v mém jídelníčku nesmí chybět

základní principy podle kterých se řídím, když vymýšlím co bude dnes k jídlu

  • 2x týdně luštěniny (čočka, fazole, hrášek)
  • Během 1 dne přidávám alespoň do jednoho jídla 1 lžíci olivového oleje nebo 2 lžíce mletých lněných semínek nebo 1 lžíci konopných semínek
  • 1-2 týdně si dávám 1 porci mořských plodů
  • jím mnoho různorodé zeleniny
  • jím pravidelně houby
  • jím pravidelně tofu, tempeh, někdy i seitan
  • jím pravidelně oříšky a ovoce
  • do kávy si místo kravského mléka dávám sójové mléko

Doporučené články

Tady v tomto článku jsou hezky popsány důvody proč jsem změnila svůj jídelníček, tak abych omezila konzumaci masa.

Proč se stát veganem

Proč se stát veganem Veganství je již dlouhou dobu rostoucí trend. V dnešní době je jeho rozšíření tak značné, že nejenom téměř všechny restaurace nabízejí nějaká veganská jídla, ale rovněž je mnoho restaurací, řetězců a obchodů, které se na tento trend plně zaměřují. O tom, jaké důvody lidi vedou stát se vegany, se můžete dočíst na serveru otazkyproc.cz. Číst celý článek

Z vlastní zkušenosti vím, že sestavit vyvážený jídelníček s minimem masa je pro laika jako jsem já extrémně složité. Naštěstí mám kamaráda Jakuba Školoudíka, který je výživový poradce. Vše mi na začátku popsal a řekl, které živiny a vitamíny by mi mohly chybět v mém pescetariánském jídelníčku a co bych měla jíst, abych měla všeho dostatek.

Proč je vhodné využít výživového poradce

Proč je vhodné využít výživového poradce Své výživové zvyklosti si vytváříme už v dětství. Doma se v lepším případě vaří, v horším případě se kupují jídla instantní a rychlovky (rohlík sem, rohlík tam). Občas je jedinným zdrojem teplého jídla pouze veřejné stravovací zařízení nebo fast foody. V některých domácnostech se častěji vyskytuje ovoce, vločky, oříšky, v jiných zase buchty, sušenky a brambůrky. O tom, jak své zvyky vhodně upravit, se můžete dočíst na serveru otazkyproc.cz. Číst celý článek

Mimo to, že se snažím o vyvážený jídelníček, tak i denně doplňuji omega-3 mastné kyseliny, protože přímou stravou z ryb není dostačující. Používám rybí oleje od značky Zinzino, mají i veganskou verzi omega-3 olejů. Dále doplňuji B12 a v zimních měsících další dávku vitamínu D.

Proč mít správný poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin

Proč mít správný poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin Typická západní strava má mnoho nešvarů, které se negativně podílejí na zdraví populace. Jedním z těchto nešvarů je vysoký podíl nasycených mastných kyselin a omega-6 polynenasycených mastných kyselin a zároveň nízký podíl omega-3 polynenasycených mastných kyselin. Informace o tom, proč je tento poměr důležitý se můžete dočíst na serveru otazkyproc.cz. Číst celý článek