4 dny v Rijece: co dělat a vidět

Rijeka náměstí
Rijeka náměstí

Rijeka je dobře dostupná z Čech díky zavedení přímých autobusových a vlakových linek od Regiojetu. Jedním takovým spojem jsme jeli i my na konci léta 2023. Více o cestě se dočtete zde. Většina z vás se asi vydá dál na krásné ostrovy Jadranu, ale proč si neudělat krátkou zastávku i v Rijece?

Musím říct, že po měsíci stráveném v Rijece mě toto město velmi překvapilo a předčilo mé očekávání. Město nabízí nádhernou architekturu poznamenanou Habsburskou monarchií a zároveň italským vlivem. A v skrytých uličkách si vychutnáte bohatou scénu street artu.

 

Kompletní itinerář na 4 dny v Rijece

Den 1

První den vás zavedu do centra města a na promenádu.

 1. Kapucínský kostel Panny Marie Lurdské: Nachází se hned za autobusovým nádražím. Kostel byl postaven v letech 1904 až 1929. Jedná se o dvojitou novogotickou baziliku s bohatou polychromií v lombardském stylu. Fresky v interiéru namaloval slavný malíř z Rijeky, Romolo Venucci.
 1. Pěší zóna Korzo: Začneme hned nedaleko nádraží. Za pár minut od nádraží byste se měli dostat na pěší zónu Korzo, což je srdce Rijeky. Tato slavná ulice je centrem veřejných akcí a je obklopena historickými budovami, paláci a kostely. Korzo je pěší zónou a podél najdete nespočet kaváren a restaurací.
 1. Městská věž: Nachází se v půlce pěší zóny Korza. Městská věž je jedním z symbolů města a byla dříve vstupní branou. Měla jedinečnou výšku, která ji odlišovala od okolních budov. Během jedné přestavby na ní byly přidány městské hodiny a erb města Rijeka.
 1. Katedrála sv. Víta: Ano, i tady mají Katedrálu sv. Víta, a její zajímavostí je, že je to jediný kruhový barokní kostel v Chorvatsku. Uvidíte na něm silný rukopis italských umělců. Dostanete se k ní, když projdete přes Městkou věž do zadních ulic.
 1. Tunel Rijecka: Kdo chce menší zpestření, může se projít pěším podzemním tunelem. Je dlouhý 350 metrů a spojuje katedrálu sv. Víta s dvorem Základní školy Dolac ve Starém Městě. Tunel vybudovala italská armáda během druhé světové války, aby ochránila civilní obyvatelstvo před bombardováním. Je volně přístupný každý den od 9:00 do 17:00 hodin.
 1. Námořní a historické muzeum chorvatského přímoří: Tohle muzeum nás zavede do historie přístavu a námořního průmyslu. Nachází se v nádherném historickém budově z konce 19. století. Před muzeem jsou vystavené výstřelné trubice torpéd, které nám připomínají, že torpéda byla v Rijece poprvé vymyšlena, vyvinuta, otestována a vyráběna desítky let! Samostatnou výstavu dvou desítek torpéd najdete v Rijeka City Museum – Rijeka’s Torpedo
 2. Promenáda Riva: Po dni plném objevování je promenáda ideálním místem na odpočinek. Nabízí krásný výhled na přístav a na západ slunka. Vyberte si jeden z oblíbených místních podniků. Náš tip je Cukrárna Cacao (káva a výborné dorty) nebo Boonker (pizzerie a saláty, koktejly a víno)
 1. Vlnolam Molo Longo: Po krátkém občerstvení na promenádě se můžete projít po „Molo longo,“ což je 1707 metrů dlouhá přehrada sloužící jako ochrana přístavu. Slouží také jako terminál pro výletní lodě, které vás zavedou na krásné Kvarnerské ostrovy v okolí. Na konci vlnolamu naleznete maják. Zde je nejkrásnější podívaná na západ sluníčka s výhledem na celý Kvarnerský záliv.

Den 2

Druhý den si nejdříve projdeme místní trh, pak se vydáme do kopce na hrad Trsat.

 1. Městský trh: Trh je oblíbeným místem pro obyvatele Rijeky i návštěvníky. Můžete zde koupit čerstvé ovoce a zeleninu, ryby a mořské plody, masné výrobky a nebo farmářská vajíčka.
  • Náš tip:
   • sušené fíky – krásně měkké napůl sušené
   • čerstvé fíky (jsou většinou zelené)
   • slané olivy (pozor mají pecku)
 1. Schody Petra Kružice: Výšlap začíná na schodech Petra Kružice nebo takzvané Trsatské schody. Čeká vás celkem 539 schodů vedoucích přímo k hradu Trsat. Celou cestou se můžete kochat nádherným výhledem na město.
 1. Trsatská pevnost: Trsatská pevnost je volně přístupná bez vstupenek. Můžete se projít areálem a zahradou. Najdete tu také Svatyni Panny Marie Trsatské, jedna z nejstarších v Chorvatsku, kterou v červnu 2003 navštívil papež Jan Pavel II. Část hradu je dnes zříceninou a kdysi sloužil jako rodinný hrob hraběte Lavala Nugenta.

Můžete si dát večeři na některých z restaurací na kopci. Zpět do centra můžete buď zas po schodech a nebo se svézt městskými autobusy. Jízdenky si můžete koupit u řidiče.

Den 3

Třetí den se vydáme na pláže a na procházku po nádherných resortních městečkách v okolí Rijeky. Začněte v Lovranu, kam jede městská autobusová linka z Rijeky. Půjdeme po pobřežní promenádě Lungomare, která vede od Lovranu až do Voloska a má 12 km. Na této malebné cestě se můžete kochat nádhernými historickými vilami a hotely z 19. století. Většina hlavních zajímavostí je umístěna buď přímo na Lungomare nebo v jeho těsné blízkosti.

Cestou si nezapomeňte udělat zastávku na koupání a slunění. Podél najdete nespočet vhodných míst od malých plážiček po velké. Některá místa mají postupný vstup do moře, jiná jsou zas více hluboká. Větší pláže u center městeček nabízí i sprchu a koutek na převlečení.

Náš tip na pláže

 • Pláža Ičići
 • Pláža Slatina
 • Plaža Črnikovica

Zajímavosti na promenádě Lungomare v Opatija:

Chodník slávy v Opatija – Podobný jako v Hollywoodu, jen zde uctívají nejen slavné chorvatské osobnosti z filmového průmyslu, ale také úspěšné lidi v literatuře, sportu, vědě a dalších oblastech.

Americké zahrady – Tento nádherný park o rozloze 8 000 m2 najdete v těsné blízkosti centra města Opatija. Je to ideální místo k procházce a obdivování různých rostlin, květin a dřevin.

Kostel Panny Marie Zvěstování – Tento kostel byl postaven na počátku 20. století podle návrhu slavného vídeňského architekta Carla Seidla. Je to jedna z významných sakrálních staveb v Opatiji.

Starý přístav Portić – Nejstarší přístav v Opatiji, který místní nazývají „portić.“

Socha dívky s rackem Socha dívky natahující ruku k rackovi stojí na výběžku skály před kosleme sv. Jakuba. Je to nejikoničtější symbolem Opatiji, kterou najdete na všech pohlednicích. Socha je dílem sochaře Cara a byla zde postavena v roce 1956. Předtím na jejím místě, až do zničení vichřicí, stála „Madonna del Mare“. Podobiznu původní sochy nyní uvidíte před kostelem.

Kostel sv. Jakuba – Kostel sv. Jakuba uprostřed Opatije patří k nejvýznamnějším budovám města. Příběh Opatije je úzce spjat s tímto kostelem a jeho klášterem, a dokonce odtud město získalo své jméno (Opatija je chorvatský výraz pro opatství). Během historie zdejšího kostela prošel vlastnictvím několika náboženskými řády, od benediktinů a augustiniánů až po paulány a jezuity.

Vila a park Angiolina – Vila byla postavena v roce 1844 rijeckým obchodníkem Ignio Scarpou a znamená začátek turismu v Opatiji. Vila je nyní součástí Chorvatského muzea cestovního ruchu. Park nabízí bohatou podívanou různorodých rostlin z různých částí světa. Kamélie, které zde vzkvétají, se staly symbolem Opatije.

Den 4

Na poslední den bych Vám doporučila trochu dobrodružství v okolí:

Tip 1: Projížďka na lodičce po přilehlých ostrovech s půvabnými zátokami a možností šnorchlování a plavání. (Více zde)

Tip 2: Výlet v údolí pod hradem Trsat po cestě Riječke šetnice, projdete podél zchátralých průmyslových staveb až ke starým zříceninám mlýnů. Cestou uvidíte mnohá díla místních street artistů. (Více zde)

Další nápady na aktivity:

Související články

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny komentáře