Chorvatská Rijeka – Naše cesta spánkovým vlakem z Prahy do Rijeky

Chorvatská Rijeka - Naše cesta spánkovým vlakem z Prahy do Rijeky
Chorvatská Rijeka - Naše cesta spánkovým vlakem z Prahy do Rijeky

Letos jsme si vybrali chorvatskou Rijeku jako destinaci naší dovolené. Jedním z hlavních důvodů proč jsme si vybrali Rijeku bylo to, že sem jel přímý spánkový vlak z Prahy od Regiojetu. Cesta měla trvat 17h 28 minut, my jsme nabrali zpoždění 55 minut. Při tak velké vzdálenosti je zpoždění docela přijatelné. Díky tomu byla cesta docela pohodlná a bez stresu. Cena za jednu cestu tam a jedno kupé byla 3860 Kč (září 2023).

Vystupujeme z vlaku na nádraží v Rijece

Co najdete v kupé

Kupé jsou až pro 4 osoby a kdo chce může si doplatit a zarezervovat celé kupé. Děti do 2 let jsou zdarma. V kupé najdete kromě lůžka i velký prostor pro zavazadla nad dveřmi (klidně i pro 4 velké kufry). Další malé kufry se vejdou i pod sedačku. No, na začátek jsme docela pohledali kde je žebřík do horního patra. V jednom kupé byl žebřík pod sedačkami, v druhém byl zas nahoře v zavazadlovém prostoru.

Záchod je společný na konci chodby, kromě toho byly i 2 umyvadla se zrcadlem na chodbě. Koupelny jsem si nevšimla (ale je pravda, že jsem ji nehledala).

 

Jídlo ve vlaku

Hned co jsme nastoupili jsme dostali každý (opravdu) malou flašku vody. Pak k ránu nečekejte žádnou velkou snídani. Ke snídani personál nabízí zdarma čaj a croissant. Pokud máte na něco dalšího chuť, budete muset koupit v jídelním voze. Ten jsme měli o 8 vagónu dále, takže jen cesta tam a zpět byla na 10 minut. Když se připočte ještě doba čekání na výdej je to nějakých 20 – 30 minut než se vám kamarád, co zaběhl pro snídani, vrátí.

Jídelní lístek je ten standardní co najdete v každém žlutém vlaku od Regiojetu. My máme nejradši jejich dorty, které jsou za krásných 10 Kč. Doporučuji jejich makový dort.

Měli jsme na cestu přibalené svoje jídlo, které jsme si dali k večeři. Takže jsme si kupovali něco ráno k snídani. Pokud ale víte, že byste si rádi pořídili jídlo ve vlaku na večer, doporučuji si ho objednat již při nákupu jízdenky jako „Doplňkovou službu k jízdence“. Stevard vám objednané jídlo připraví a přinese. Nemusíte pak běhat přes celý vlak do jídelního vozu.

Hodnocení cesty vlakem

Spánkový vlak od Regiojetu do Chorvatska teda není tak pohodlný jako například ten z Prahy do Varšavy nebo Budapešti, ale v celku si člověk docela odpočinul a hlavně druhý den dopoledne nás dopravil na břeh Jadranu. Nikdo nemusel řídit a všichni jsme byli připraveni hned objevovat město.

Co nám zejména vadilo je, že lůžka byla taková užší. Když si člověk lehne na záda, tak mu ruce jentaktak nespadly. Povlečení měli zabalené v plastovém sáčku, takže vyprané a velmi čisté. Byla tam funkční klimatizace a dalo se otevřít i okno na větrání.

Ve vlaku jsme si nevšimli, že by měli zdarma wifinu a vlastní mobilní data fungovala jen občas. Takže jsme se rozhodli, že na počítači pracovat nemá smysl. A koukáni na mobilu bylo kvůli nestabilním datům také dost složité. Je tedy vhodné si přibalit nějakou knížku a nebo bezva kamarády s kterými si můžete bavit a hrát si hry.

Ve vlaku se nesmí kouřit. Nějaký cestující ve vedlejším kupé to zkoušel přes otevřené okno. Jenže ten zápach z cigaretového kouře se rychle roznesl celým vagónem a přišel na něj stevard. Pořádně ho napomenul s vyhrůžkou, že pokud udělá ještě jednou, tak ho bude muset vyhodit z vlaku.

Booking.com

Kde se ubytovat v Rijece

Rijeka je poměrně kopcovitá, doporučuji při hledání ubytování pozorně prohlédnout umístění, abyste nebyli překvapeni, že budete muset každý den šplhat do schodů. Můžete si vybrat z hotelů na pobřeží, ty nejsou v centru města ale spíše směrem na Opatija.

Pokud preferujete soukromí a možnost vlastní kuchyňky vyberte si ze široké možnosti apartmánů. Velmi pomůže pokud si ubytování rezervujete včas, budete mít větší nabídku a vklidu si vyberete podle své cenové úrovně.

  • Budget tip: Molo Longo – centrální lokace, moderní apartmány za dobrou cenu; Hostel Kosy – moderní hostel
  • Střední cesta: Hotel Jadran – kousek od pláže, starší hotel se snídani
  • Luxusní aparmány: Marena – Trees to Seas Luxury Escape – v klidné moderní rezidenci s vlastním bazénem
  • Luxusní hotely: Boutique & Design Hotel Navis – luxusní designový hotel, pokoje s výhledem na moře; Hotel Bevanda – další desginový hotel na pobřeží s vyhlášenou restaurací

Související články

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny komentáře