Cukrový hrášek a jak ho připravit v asijské kuchyni

Cukrový hrášek na talíři
Cukrový hrášek na talíři

Sametově zelený a sladký, cukrový hrášek je oblíbenou zeleninou, kterou lze najít na talířích po celém světě. Cukrový hrášek je původem z Asie a střední Evropy a těší se oblibě po celém světě díky své výživové hodnotě a skvělé chuti.

Je zvlášť populární v různých asijských kuchyních, jako je čínská a thajská kuchyně, kde se často používá ve wok jídlech a smažených rýžových pokrmech.

Cukrový hrášek, je odrůda hrášku, která se pěstuje pro své sladké a šťavnaté lusky, které jsou jedlé včetně malých zelených kuliček uvnitř. Před konzumací cukrového hrášku jej omyjte pod tekoucí vodou a odstraňte případné tvrdé stonky a nitky. Tento malý lusk je nejen velmi chutný, ale také plný živin a zdraví prospěšných látek.

Mladý, čerstvý a chutný cukrový hrášek by měl mít pevné lusky s jasně zelenou barvou. Měly by být šťavnatý a bez známek vysychání. Při skladování je nejlepší uchovávat je v chladničce a spotřebovat co nejdříve, abyste si užili jejich nejlepší chuti a výživových vlastností.

Proč jíst cukrový hrášek?

Jedná se o vynikající zdroj vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Obsahuje vitamíny A, C a K, které jsou důležité pro imunitní systém, zrak a zdraví kostí. Cukrový hrášek je také bohatý na antioxidanty, jako jsou flavonoidy, karotenoidy a polyfenoly, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a redukovat záněty. Tyto antioxidanty přispívají k ochraně proti chronickým onemocněním, jako jsou srdeční choroby, rakovina a vysoký krevní tlak.

Vláknina obsažená v cukrovém hrášku podporuje zdravou trávicí soustavu a pomáhá udržovat střevní zdraví. Má také schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi a regulovat hladinu cukru, což přispívá k prevenci cukrovky a obezity.

Kde a jak si pořídit cukrový hrášek?

Můžete si jej koupit v obchodě, většinou bývají v balení po 150g zabalené na plastovém tácku. Ale pokud vlastníte kousek balkónu, terasy nebo zahrady, pak můžete juchat radostí. Vlastní pěstování cukrového hrášku je nenáročné a hlavně hodně vynáší. Pěstovat se dá i v truhlíku. Nezapomňte jen, že je to popínavá rostlinka a potřebuje po něčem pnout, ideální je síť, zábradlí nebo plot. Kromě velké úrody potěší i roztomilými malými kvítky.

Cukrový hrášek rostlina
Cukrový hrášek rostlina

Jak jíst cukrový hrášek?

Ptáte se jestli se dá cukrový hrášek jíst syrový? Ano, cukrový hrášek lze jíst syrový. Má svěží a chřestivou chuť, která je příjemná a osvěžující. Syrový cukrový hrášek je skvělým doplňkem salátů, zeleninových misek nebo jako zdravá svačinka. Můžete ho konzumovat samotný, přidat ho do směsi zeleniny nebo do dipu.

Někteří lidé preferují jezení cukrového hrášku po uvaření, tím bude mít měkčí a jemnější konzistenci. Můžete vyzkoušet cukrový hrášek blanšírovat (přechodně povařit ve vroucí vodě a okamžitě ochladit ve studené vodě), aby se změkčil, ale stále zůstal svěží a křupavý.

Zde je několik typických asijských receptů, ve kterých se cukrový hrášek často používá:

  • Wok se zeleninou a cukrovým hráškem
  • Restovaný cukrový hrášek s česnekem
  • Cukrový hrášek v thajském kokosovém mléce
Booking.com

Související články

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny komentáře