Taro kořen je široce používanou kořenovou plodinou v Japonsku. Používá se jak do sladkých dezertů, tak i na klasické vaření do slaných jídel. Jedním z oblíbených způsobů přípravy je právě dušený taro kořen.
V Japonsku se říká taru satoimo a často se vaří ve stylu nimono (vařené nebo dušené). Satoimo no nimono (dušené taro) je velmi jednoduché japonské jídlo. Podává se jako příloha nebo se přidává do polévek a jiných dušených jídel.
Použijeme taro menší odrůdy, tvarem připomíná pěst a má chlupatou hnědou kůži. Po oloupání má pevnou a krémově bílou dužinu, která může být trochu kluzká. Taro má pouvaření texturu podobnou bramboře s lehkou oříškovou chutí.
Taro kořen má vysoký obsah vlákniny a oproti běžným bramborám obsahuje méně kalorií. Je také bohatý na kyselinu hyaluronovou, která je nezbytná pro produkci kolagenu a regeneraci buněk.
Při manipulaci se syrovým tarem doporučuji používat kuchyňské rukavice, protože obsahuje látku, která může dráždit pokožku a ruce po ní svědí. Tato dráždící látka po uvaření zmizí.
Dashi prášek místo vývaru
Nemusíte vývar dlouho předem připravovat. Japonci na to používají instatní dochucovadla s kterým můžeme nahradit vývar a také vytváří tu jedinečnou japonskou vůni polévek. Na výběr jsou hned dva druhy dashi prášku na vývar. Shimaya Dashi no moto je instatní prášek na rybí vývar, který se vyrábí z ryby Bonito. Pro vegetariány je tu Kombu dashi, což je extrakt z mořské řasy kombu a tedy neobsahuje žádnou rybu. Použíjeme zhruba 1 polévkovou lžíci dashi prášku na 600 ml.
Cukrový hrášek a jak ho připravit v asijské kuchyni
Cukrový hrášek je původem z Asie…
Recept na restovaný lotosový kořen s paprikou [vegan]
Lotosový kořen je jedlý oddenek (podzemní…
Rychlý salát ze skleněných nudlí, jidášovým uchem a řapíkatým celerem
Svěží asijský salát ze skleněných nudlí…
Ingredience
- 800 g taro (zhruba 5-6 menších taro)
- špetka soli
- 1 polévková lžíce kuchyňského oleje
- 1 polévková lžíce japonského dashi prášku
- 1 1/2 polévková lžíce sake
- 1 polévková lžíce cukru
- 1 polévková lžíce světlé sójové omáčky
- 1/2 polévkové lžíce tmavé sójové omáčky
- 1/2 polévkové lžíce mirinu
Postup přípravy
- Opláchneme taro pod vodou a přitom zároveň odstraníme z povrchu kůže chlupaté vlasy, abychom mohli pak lépe kůži oloupat. Můžeme si pomoci třeba houbičkou nebo kartáčem na zeleninu.
- Kuchyňským nožem odřízneme oba konce s tvrdou částí.
- Oloupeme taro pomocí klasické škrabky na brambory, pokud je kůže příliš tlustá můžeme použít také nůž. Po oloupání je taro bílé. Při loupání začne být kořen slizký a může klouzat, proto buďte opatrní abyste se neřízli.
- Umyté a oloupané taro nakrájíme na poloviny a větší na čtvrtky.
- Taro umístíme do mísy, posypeme špetkou soli a pomocí rukou sůl promícháme a natřeme na taro. Poté taro opláchneme pod studenou vodou.
- Umístíme taro do středního hrnce a zalijeme studenou vodu, tak aby voda překrývala taro. Přivedeme vodu k varu a poté vařímme na mírnějším ohni 5 minut dokud špejlí jednoduše nepropíchneme taro. Tento krok krátkého povaření pomůže odstarnit lehce „hořko-zeminatou“ chuť a škrob z povrchu z taro kořene, dále také napomáhá pozdějšímu absorbování chutí při dušení v omáčce.
- Taro vycedíme a propláchneme pod vodou.
- Hrnec trochu očistíme od lepkavého vývaru. Čistý hrnec zahřejeme a přidáme olej, přidáme taro a chvíli velmi opatrně promícháme, aby se taro obalilo olejem.
- Přidáme 600 ml vody a 1 lžíci japonského dashi prášku na vývar, cukr a sake.
- Přivedeme k varu a poté s napůl přikrytou pokličkou povaříme 5 minut.
- Poté přidáme obě sójové omáčky, opět napůl přikryjeme pokličkou a dusíme na mírném ohni 20 minut. Pokud by se voda příliš vyvařovala přiměřeně přidáme ještě trochu vody.
- Nakonec přikápneme trochu mirinu, který dodá pokrmu ještě trochu nasladlé chuti a obalí ho lesklým filmem. Teď už můžeme vypnout oheň a podávat. Dobrou chuť!