Asijská kuchyně nabízí nespočet zeleninových receptů. Dnes si uděláme teplý salát s pekingským zelím a jidášovým uchem. Díky restování s chilli papričkami je pokrm příjemně pálivý. Jidášovo ucho působí pozitivně na játra, snížuje hladinu cholesterolu a podporuje zdraví střev. Je také dobrým zdrojem vlákniny a antioxidantů. Jidášovo se používá běžně v čínské i japonské kuchyni.
Jidášovo ucho příprava
Jidášovo ucho jsou takové černohnědé houby připomínající „ouška“. Kupujeme je v podobě sušených hub. Sušené jidášovo ucho je tvrdé a proto se musíme předem namočit. Po namočením se rehydratují a změknou, získají opět jako za čerstvého stavu křupavou žvýkací texturu.
Ingredience (2 porce)
- 400 g pekingského zelí
- 10 g sušených jidášových uch
- 4 stroužky česneku
- 2 chilli papričky
- 1 jarní cibulka
- 2 polévkové lžíce oleje
- špetka soli
- 1,5 lžíce sójové omáčky
Doporučená příloha
- jasmínová rýže
Postup přípravy
- Ve velké míse zalijeme jidášovo ucho 1 litrem vroucí vody, necháme 10 minut dokud houby zcela nezměknou, měli by mít i několikrát větší objem. Poté rehydrované jidášovo ucho umyjeme a přídapně pokud tam je, tak odkrojíme šťopku, kde bývá písek.
2. Mezitím nakrájíme umyjeme a nakrájíme zeleninu. Česnek, chilli a jarní cibulku nakrájíme na drobno. Zelí a jidášovo ucho nakrájíme na hrubé plátky.
3. Rozpálíme v pánvi 2 lžíce oleje a restujeme na středním ohni česnek, chilli a bílou část jarní cibulky, tak aby provonělo. Zelenou část jarní cibulky si necháme na posypání při podávání.
4. Poté přidáme na pánev jidášovo ucho a restujeme 2 minuty. Pozor, houby kvůli svému oblému tvaru občas vytvářejí podtlak a skáčou a popraskávají na pánvi.
5. Poté přidáme pekingské zelí restujeme další 2 minuty.
6. Zelí trochu změkne, osolíme a přidáme sójovou omáčku. Promícháme a restujeme ještě 1 minutku.
7. Přidáme zelenou část jarní cibulky a můžeme podávát. Dobrou chuť1!