Co je to smradlavé tofu, jak chutná a proč smrdí?

Smradlavé tofu
Fermentované smradlavé tofu

Před cestou do Hongkongu, Taiwanu nebo do Číny si tento článek určitě přečtěte. Smradlavé tofu, nebo-li po anglicku stinky tofu, je totiž místní pochoutkou a obchůdky nabízející tuto fermentovanou kuriozitu najdete častěji než kiosek s párkem v rohlíku v ČR. A jak je zvykem, váš milý místní kamarád nebo průvodce už se těší na to, až si tento street food zkusíte.

Jak smrdí a jak chutná smradlavé tofu?

První setkání se smradlavým tofu bude silnou vzpomínkou na celou cestu. Nejčastěji na něj narazíte u pouličních stánkařů. Vůně (smrad) tohoto jídla je velmi silná a většinou je cítit celou ulicí. Pach vás doslova praští. Připomíná opravdu starý plesnivý sýr nebo páchnoucí nohy. A přesto je populární a místní jej milují! Většina těch, co smradlavé tofu jí, přiznává, že vůně není nijak lákavá, ale zato chuťově je to pochoutka.

Tradičně se smradlavé tofu fermentuje v nálevu fermentovaného mléka, zeleniny, masa, rybí omáčky, krevet a čínských bylinek. Pro získání skutečně páchnoucího tofu je proces dlouhý několik týdnů nebo dokonce měsíců. Recepty každého regionu se různí. Hotové smradlavé tofu se podává nejčastěji do křupava smažené, může být ale také jen vařené, dušené na páře nebo studené. Můžete potkat smradlavé tofu různých barev. V regionu Hunan je černé, v Zhejiang je zase žluté. Většinou vám jej podávají v misce s několika velkými kousky tofu kostek posypaných chilli, koriandrem a zalité sójovou omáčkou. Chutí je smradlavé tofu přirovnáváno k měkkému teplému slanému a štiplavému sýru.

Zajímavostí je, že smradlavé tofu se čínsky opravdu nazýva smradlavé tofu (čínsky: 臭豆腐, česky čti: čchou-tou-fu). Stánkaři si dělají plakáty, na kterých hlásají, že jejich tofu je to pravé nejsmradlavější, aby nalákali kolemjdoucí.

Nebojte se a pokud budete mít možnost, určitě vyzkoušejte! Budete mít co vyprávět z cest.

Doporučené články

Booking.com

Související články

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny komentáře