Jednoduchý recept na čínský chřestový salát Celtuce

Recept Celtuce

Tato zelenina pochází z Číny, v Evropě se objevuje již od konce 19. století. Jméno Celtuce získala zelenina spojením anglických názvů pro celer a salát (cellery a lettuce), český se mu říká salát chřestový. V kuchyně se stonek používá podobně jako celer, zatímco listy jako salát.

Celtuce je možné koupit v Sapě nebo si jej můžeme vypěstovat ze semínek. Rostlina se skládá z dlouhého stonku cca 40 cm a na něm na konci rostou listy. Můžeme jej podávat jak syrový, tak tepelně upravený. Stonek se vždy musí oloupat, na který můžeme použít klasickou škrabku, tvrdší část konce u kořenu odkrojíme.

Pokud budeme připravovat salát, nakrájíme oloupaný stonek na plátky. Plátky pak na rychlo opaříme ve vroucí vodě na cca 2 minuty, tak aby byly stále křupavé a necháme vychladnout. Připravíme si zálivku z namletého česneku, pálivé omáčky doubanjiang, sezamového oleje, octa a sójové omáčky.

V teplé kuchyni stonky nakrájíme na špalíčky a pak smažíme klasicky na asijský způsob se zeleninou, masem nebo tofu.

Celtuce na krajene

V tomto příkladu si je uděláme s papričkami. Přípravíme si 2 zelené špičaté pálivé papričky, které nakrájíme na proužky.

Zelena-paprika

Připravíme si pár plátek zázvoru a nasekáme 2 stroužky česneku.

Zazvor a cesnek

Osmažíme česnek a zázvor, přidáme zeléné papričky a chřestový salát. Celé na pánvi orestujeme cca 4-5 minut. Dochutíme solí a sójovou omáčkou a můžeme podávat.

Booking.com

Související články

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny komentáře